The reliable Fieldmann FZN 6005-E electric hedge trimmer will make it easier to trim even tall hedges. The telescopic handle reaches up to 250 cm and the cutting head has 8 adjustable positions. The 460 mm long bar can handle branches up to 16 mm in diameter.
Expand short description
Full description
Product ID: 50001349
FZN 6005 E
Parameters
01
General
| Determination | Hedge |
|---|---|
| Type of device | Fence scissors |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Max.average of cut | 16mm |
|---|---|
| Cutting strength up to | 16mm |
| Telescopic handle | Yes |
| Setting of cut angle | Yes |
| Telescope range | 190-250 cm |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Weed strip | 460mm |
05
Energy parameters
| Power input | 450W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Weight | 3.7kg |
|---|