The lightweight, practical and powerful Fieldmann FZS 2505-E string trimmer offers a power input of 550 W and a working width of 30 cm. The adjustable cutting angle and telescopic handle ensure comfortable work even on uneven terrain. Safe operation is supported by a switch lock and an anti-slip finish.
Expand short description
Full description
Product ID: 50003112
FZS 2505-E
Parameters
01
General
| Type of device | String trimmer |
|---|---|
| Mower type | String |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Engine type |
03
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 300mm |
| Cutting system | Two Strings |
| Head angle adjustment | Yes |
| Telescope range | 105-125 mm |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Telescopic handle | Yes |
05
Function
| Semi-automatic |
06
Energy parameters
| Power input | 550W |
|---|
07
Dimensions and weight
| String diameter | 1.4mm |
|---|---|
| Height | 95.50cm |
| Width | 24.10cm |
| Depth | 12.10cm |
| Weight | 2.3kg |