The powerful and practical Fieldmann FZS 2306-E string trimmer with a power input of 350 W and a cutting width of 25 cm can handle even hard-to-reach places. The telescopic handle and low weight ensure comfortable work. An ideal choice for trimming the edges of flower beds.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004024
FZS 2306-E
Parameters
01
General
| Type of device | String trimmer |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Engine type |
03
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 25mm |
| Cutting system | One String |
| Head angle adjustment | No |
| Telescope range | 95-105 cm |
04
Equipment
| Safety switch | No |
|---|---|
| Telescopic handle | Yes |
| No |
05
Function
| Semi-automatic |
06
Energy parameters
| Power input | 350W |
|---|
07
Dimensions and weight
| String diameter | 1.4mm |
|---|---|
| Weight | 1.7kg |