The powerful Fieldmann FZV 4010-20E electric scarifier with a power input of 2000 W and a cutting width of 40 cm is the ideal choice for larger gardens. Practical two rollers – scarifying and aeration – ensure year-round lawn care. The comfort is complemented by a 55-litre grass catcher and an adjustable handle.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005731
FZV 4010-20E
Parameters
01
General
| Type of device | Verticulator |
|---|
02
Power
| Engine type |
|---|
03
Features
| 20 | |
| , , | |
| Yes | |
| Cutting width | 400mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | -12 + 6 mm |
| Recommended working space | 1200m2 |
| Bag capacity | 55l |
| Height position counter | 5 |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Work tool | , Blade roller |
|---|---|
| 24 | |
| Safety switch | Yes |
| Carrying handle | Yes |
05
Function
| Central adjustment of cutting | Yes |
|---|---|
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 2000W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Material
09
Colour
| Color | Green, Black |
|---|