The Fieldmann FZV 2104-E electric scarifier with 1300 W is ideal for medium-sized lawns. It offers two interchangeable rollers for scarifying and aeration, and depth adjustment in the range of -12 to +10 mm.
Expand short description
Full description
Product ID: 50008350
FZV 2104-E
Parameters
01
Features
| Cutting width | 320mm |
|---|---|
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | 10mm |
| Recommended working space | 600m2 |
| Bag capacity | 40l |
| Height position counter | 4 |
| Starter | Electric |
02
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
03
Function
| Working depth adjustment | Yes |
|---|---|
| Self propelled | No |
04
Energy parameters
| Power input | 1300W |
|---|
05
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
06
Colour
| Color | Black/Green |
|---|