The Fieldmann FZR 2065-E electric lawnmower with 1,800 watts of power and a cutting width of 46 cm can handle denser grass on areas of up to 1,200 m². The brushless motor, metal chassis and 4-in-1 system guarantee a long service life, quiet operation and a perfectly groomed lawn.
Product ID: 50008345
Electric lawnmower FZR 2065-E
- Power consumption: 1800 W
- Cutting width: 46 cm
- Brushless motor
- 4-in-1 mowing system (collection, rear and side discharge, mulching)
- Steel chassis
- Recommended mowing area: 1200 m²
- Weight: 22.5 kg
Powerful and quiet helper for medium-sized gardens
The FZR 2065-E electric lawnmower with a power of 1,800 W ensures reliable operation and work even in denser grass. With a recommended cutting area of up to 1,200 m², it can also mow medium-sized gardens without any problems. It is equipped with a brushless (induction) motor, which is characterized by low maintenance, long service life and low noise. The 46 cm cutting width speeds up work on larger areas, and the central setting of 6 cutting heights allows you to easily adapt the appearance of the lawn to your current requirements.
Maximum comfort and flexibility of 4-in-1 mowing
The height-adjustable handle ensures comfort while working. Thanks to the 4-in-1 mowing system, you can customise your lawn arrangement by simply choosing between grass collection, mulching and rear or side discharge. The metal chassis guarantees a longer service life of the mower and provides protection against damage. The 50-litre split basket combines a sturdy construction with optimal air circulation, making it easier to fill and easier to empty.
FZR 2065-E
Parameters
01
General
| Mower type | Rotary |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Horsepower | 1.20KW |
| Engine type |
03
Features
| Soft grip | Yes |
|---|---|
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 460mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 25-75mm |
| Recommended working space | 1200m2 |
| Bag capacity | 50l |
| Height position counter | 6 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
| Yes |
05
Function
| System 4in1 | Yes |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | Yes |
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1800W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Steel |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 22.5kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black/Green |
|---|