The lightweight and compact Fieldmann FZR 2031-E electric lawnmower offers the ideal solution for the maintenance of smaller lawns. The powerful motor with a power of 1,300 W and a cutting width of 32 cm ensures efficient mowing. Thanks to the 30 l collection basket, cleaning is quick and convenient.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005864
FZR 2031-E
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Adjustable handle | No |
|---|---|
| Soft grip | Yes |
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 320mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 20 / 40 / 60 mm |
| Recommended working space | 600m2 |
| Bag capacity | 30l |
| Height position counter | 3 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Telescopic handle | No |
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | No |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1300W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 8.4kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black/Green |
|---|