EL. ROTARY MOWER
Power consumption: 1300 W
Cutting width 32 cm
3 position of cutting height
20/38/56 mm
Grass catcher 30l
Folding handle bar with height adjustment
Carry handle
Weight 11,5 kg
Recommended mowing area: 600 m2
Power consumption: 1300 W
Cutting width 32 cm
3 position of cutting height
20/38/56 mm
Grass catcher 30l
Folding handle bar with height adjustment
Carry handle
Weight 11,5 kg
Recommended mowing area: 600 m2
Expand short description
Full description
Product ID: 50002365
FZR 2025-E
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 320mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 20 / 38/ 56 mm |
| Recommended working space | 600m2 |
| Bag capacity | 30l |
| Height position counter | 3 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Telescopic handle | No |
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | No |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1200W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 7.3kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black/Green |
|---|