The lightweight and practical Fieldmann FZR 2022-E electric lawnmower with 1200 W of power can handle even denser lawns. An effective cutting width of 32 cm and an adjustable cutting height in three levels ensure a perfect result. The low weight and the basket full indicator make every mowing job easier.
Product ID: 50007680
FZR 2022-E Electric Lawn Mower
- Power consumption: 1200 W
- Cutting width: 32 cm
- Cutting height: 30 / 50 / 70 mm
- Recommended area: up to 450 m²
- Plastic grass catcher with full indicator
- Foldable handle for easy storage
- Transport handle at the mower's centre of gravity
- Weight: 7.3 kg
Practical motor
The 1200 watt electric motor ensures reliable operation even when mowing denser lawns. The FZR 2022-E is ideal for general home use in smaller to medium-sized areas. The motor power contributes to an even, clean, effortless cut.
Cutting width 32 cm
The working width of 32 cm allows for quick and efficient mowing of smaller to medium-sized grassy areas. Thanks to its compact dimensions, the lawnmower is also suitable for rugged gardens. The cutting width optimizes the time spent chopping without loss of quality.
Adjustable cutting height
Three cutting height levels: 30, 50 and 70 mm allow you to adjust the length of the lawn according to the season or personal preference. Setup is easy and quick, without the need for tools. The FZR 2022-E model thus offers flexibility for different types of lawns.
Grass catcher with full indicator
The basket is made of durable plastic and is equipped with a practical fill indicator that informs you when it needs to be emptied. This reduces the number of breaks during mowing, thus saving time and increasing comfort at work.
Recommended mowing area up to 450 m²
The lawn mower is ideal for lawn areas up to 450 m², which corresponds to the normal size of a garden in a family house. The lawnmower can handle this area without the need to empty the basket frequently. Efficient performance and compact dimensions ensure comfortable work.
FZR 2022-E
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Soft grip | No |
|---|---|
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 320mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | 30 / 50 / 70 mm |
| Recommended working space | 450m2 |
| Bag capacity | 30l |
| Height position counter | 3 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| No | |
| Safety switch | Yes |
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | No |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1200W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 7.3kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black/Green |
|---|