EL. ROTARY MOWER
Power consumption: 1200 W
Cutting width 32 cm
3 position of cutting height 20/38/56 mm
Grass catcher 30l
Folding handle bar
Carry handle
Weight 7,25 kg
Recommended mowing area: 450 m2
Power consumption: 1200 W
Cutting width 32 cm
3 position of cutting height 20/38/56 mm
Grass catcher 30l
Folding handle bar
Carry handle
Weight 7,25 kg
Recommended mowing area: 450 m2
Expand short description
Full description
Product ID: 50002364
EL. ROTARY MOWER
Power consumption: 1200 W
Cutting width 32 cm
3 position of cutting height 20/38/56 mm
Grass catcher 30l
Folding handle bar
Carry handle
Weight 7,25 kg
Recommended mowing area: 450 m2
Power consumption: 1200 W
Cutting width 32 cm
3 position of cutting height 20/38/56 mm
Grass catcher 30l
Folding handle bar
Carry handle
Weight 7,25 kg
Recommended mowing area: 450 m2
FZR 2021-E
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Soft grip | No |
|---|---|
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 320mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | 20 / 38 / 56 mm |
| Recommended working space | 450m2 |
| Bag capacity | 30l |
| Height position counter | 3 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | No |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1200W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 8.4kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black/Green |
|---|