The FZR 2018-E electric lawnmower is a practical helper for smaller gardens. It offers 1000 W of power, a cutting width of 32 cm and three cutting heights. Thanks to its low weight, foldable handle and basket with full indicator, it ensures comfortable and efficient lawn care.
Expand short description
Full description
Product ID: 50008344
FZR 2018-E
Parameters
01
General
| Mower type | Rotary |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Engine type |
03
Features
| Two-handed handle | No |
|---|---|
| Cutting width | 32mm |
| Cutting height | 20 - 56 mm |
| Recommended working space | 400m2 |
| Bag capacity | 30l |
| Height position counter | 3 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
05
Function
| Full bin indicator | Yes |
|---|---|
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1000W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 8.0kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black, Green |
|---|