The powerful Fieldmann FZN 2305-E electric hedge trimmer with a power input of 550 W and a 460 mm long bar can handle the treatment of hedges and shrubs. The lightweight construction and double-sided ground knives ensure comfortable and precise work. Safety features and low vibrations contribute to pleasant handling.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004027
FZN 2305-E
Parameters
01
General
| Determination | Hedge |
|---|---|
| Type of device | Fence scissors |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Max.average of cut | 16mm |
|---|---|
| Cutting strength up to | 16mm |
| Telescopic handle | No |
| Setting of cut angle | Yes |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Weed strip | 460mm |
05
Energy parameters
| Power input | 550W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Weight | 2.5kg |
|---|