The Fieldmann FDV 210850-E rotary hammer with 850 W and 2.9 J pneumatic impact is ideal for drilling and chiseling. The SDS PLUS system ensures quick tool changes. The package includes a plastic case, a depth stop and an additional handle for comfortable work.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005662
The hammer drill of the renowned FIELDMANN brand is the perfect helper for every handyman, designed for drilling and cutting into concrete, stone or brick. All you have to do is use the appropriate drill or chisel, the replacement of which is very simple and quick thanks to the used SDS PLUS clamping system. All of this supplemented by an above-average power of 850 W. If you like, you can also choose to drill without hammering as with a regular drill. You can conveniently regulate the speed of the hammer by pressing the appropriate switch. The hammer drill is delivered in a practical plastic case including a depth stop and an additional handle.
Key properties
850 W hammer drill of the renowned FIELDMANN brand
Quick-release chuck with clamping accordingto the SDS plus system
Ergonomic handle with soft grip
Pneumatic hammer (5300 bpm / 2.9 J)
Suitable for drilling and chopping
Including plastic case, depth stop and additional handle
Technical parameters:
Voltage / frequency: 230 V / 50 Hz
Power consumption: 850 W
Idling speed: 0 – 1,300 rpm. / min
Pneumatic hammer 0 – 5300 bpm / 2.9 J
Max. diameter: 30 mm
Clamping system: SDS PLUS
Including a practical plastic case
Key properties
850 W hammer drill of the renowned FIELDMANN brand
Quick-release chuck with clamping accordingto the SDS plus system
Ergonomic handle with soft grip
Pneumatic hammer (5300 bpm / 2.9 J)
Suitable for drilling and chopping
Including plastic case, depth stop and additional handle
Technical parameters:
Voltage / frequency: 230 V / 50 Hz
Power consumption: 850 W
Idling speed: 0 – 1,300 rpm. / min
Pneumatic hammer 0 – 5300 bpm / 2.9 J
Max. diameter: 30 mm
Clamping system: SDS PLUS
Including a practical plastic case
FDV 210850-E
Parameters
01
General
| Type of device | Drilling hammer |
|---|
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
| Drive | 230V power supply |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 18mm |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | Yes |
| Water level | No |
05
Function
| Functions | Drilling/Impact |
|---|---|
| Light | No |
06
Energy parameters
| Power input | 850W |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|