Voltage 220V/ 50Hz
Power:1500W
No load speed: 0-880rpm
Strength: 0 - 4250bpm/ 5.5J
Max drilling concrete: 32mm, Metal: 13mm, Wood: 40mm
3 drills and 2 chisels
SDS-PLUS system
Weight: 4.9kg
Blow case packing
Power:1500W
No load speed: 0-880rpm
Strength: 0 - 4250bpm/ 5.5J
Max drilling concrete: 32mm, Metal: 13mm, Wood: 40mm
3 drills and 2 chisels
SDS-PLUS system
Weight: 4.9kg
Blow case packing
Expand short description
Full description
Product ID: 50003538
Voltage 220 V / 50 Hz
Input power 1,500 W
No load motor speed 0–880 rpm
0 – 4,250 impacts / minimum 5.5 J
Maximum drilling of concrete: 32 mm, metal 13 mm, wood: 40 mm
3 drills and 2 chisels
SDS-PLUS system
Weight 7
Plastic case
Input power 1,500 W
No load motor speed 0–880 rpm
0 – 4,250 impacts / minimum 5.5 J
Maximum drilling of concrete: 32 mm, metal 13 mm, wood: 40 mm
3 drills and 2 chisels
SDS-PLUS system
Weight 7
Plastic case
FDV 201502-E
Parameters
01
General
| Type of device | Drilling hammer |
|---|
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
| Drive | 230V power supply |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 40mm |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | Yes |
05
Function
| Functions | Drilling/Impact |
|---|---|
| Light | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1500W |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|