The practical electric grill Fieldmann FZG 2005-E offers healthy, smoke-free grilling thanks to its non-stick surface. The stable construction with stand and temperature control ensures comfortable use both indoors and outdoors. Compact dimensions allow for easy carrying and storage.
Expand short description
Full description
Product ID: 41012323
2 -in- 1 Electric Pedestal & Tabletop Grill
Power input 1 600W
Grill dimensions 98 x 64.5 x 62 cm
2 grilling surfaces - straight and ribbed
Non-stick Coating - healthy grilling
Easy-to clean
Adjustable Temperature Control
Special Tray for spice etc
Drip tray 400ml
Weight: 7kg
Power input 1 600W
Grill dimensions 98 x 64.5 x 62 cm
2 grilling surfaces - straight and ribbed
Non-stick Coating - healthy grilling
Easy-to clean
Adjustable Temperature Control
Special Tray for spice etc
Drip tray 400ml
Weight: 7kg
FZG 2005-E
Parameters
01
General
| Grill type | Electric |
|---|---|
| Type of device | Grill |
02
Equipment
| Other Parameters | Drip tray |
|---|---|
| Grilling plate | Straight |
| Top grilling plate | Ribbed |
| Drip plate | Yes |
03
Energy parameters
| Voltage and frequency | 220-240 V / 50-60 Hz |
|---|---|
| Power input | 1600W |
04
Appearance and design
| Grilling surface | Anti-Stick |
|---|
05
Dimensions and weight
| Height | 98.00cm |
|---|---|
| Width | 64.50cm |
| Depth | 62.00cm |
| Weight | 7.0kg |
06
Colour
| Color | Black |
|---|