The durable Fieldmann FZD 4020-E electric branch shredder with a power input of 2,500 W can handle branches up to 4 cm in diameter. The stable construction with a steel frame and wheels ensures easy handling. The practical 50l waste box makes it easy to clean the garden.
Expand short description
Full description
Product ID: 50001382
SHREDDER BOX 2500W
Input power: 2500 W
Maximum Cuting diameter 40 mm
Auto self feeding operation
2 rotating blades cutting systém
50L collection box
Weight: 14,1 kg
Input power: 2500 W
Maximum Cuting diameter 40 mm
Auto self feeding operation
2 rotating blades cutting systém
50L collection box
Weight: 14,1 kg
FZD 4020-E
Parameters
01
General
| Type of device | Garden chipper |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Retention container capacity | 50.0l |
|---|---|
| Maximum diameter | 40mm |
| Crushing system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Box for brash (collection) | Yes |
|---|
05
Function
| Reverse | No |
|---|---|
| Safety brake | No |
| Surge protection | Yes |
| Automatic feed function | No |
06
Energy parameters
| Power input | 2500W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 12.5kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|