The powerful Fieldmann FZD 4014-E electric branch shredder with a power input of 2600 W can handle branches up to 40 mm in diameter. The practical 45 l collection basket makes it easier to clean the garden. Overload protection and soft start ensure safe operation.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007628
FZD 4014-E
Parameters
01
General
| Type of device | Garden chipper |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Retention container capacity | 45.0l |
|---|---|
| Maximum diameter | 40mm |
| Crushing system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Box for brash (collection) | Yes |
|---|
05
Function
| Reverse | No |
|---|---|
| Safety brake | No |
| Surge protection | Yes |
| Automatic feed function | No |
06
Energy parameters
| Power input | 2600W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 8.0kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|