FZP 2030-E
Electric Chain Saw
Power 2 400W
Bar Length 16"/ 405 mm
Quick Tightening System
Safety Break
Auto Oil Pump
Chain Pitch 3/8´
Chain Gauge 1.3 mm
Weight 5.5 kg with Guide Bar and Chain
Included:
Chain Saw
16" Bar
Chain
Scabbard
Instruction Manual
Electric Chain Saw
Power 2 400W
Bar Length 16"/ 405 mm
Quick Tightening System
Safety Break
Auto Oil Pump
Chain Pitch 3/8´
Chain Gauge 1.3 mm
Weight 5.5 kg with Guide Bar and Chain
Included:
Chain Saw
16" Bar
Chain
Scabbard
Instruction Manual
FZP 2030-E
Parameters
01
General
| Type of device | Chain saw |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Chain speed | 13m/s |
03
Features
| Drive | 230V power supply |
|---|---|
| Oil tank capacity | 170ml |
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
| Supporting teeth | Steel |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| No |
05
Function
| Safety brake | Yes |
|---|---|
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | Yes |
06
Energy parameters
| Power input | 2400W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Width of moving cells | 1.3mm |
|---|---|
| Guide groove width | 1.3mm |
| Bar length | 40cm |
| Weight | 5.3kg |
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|