The powerful Fieldmann FZP 2025-E electric chainsaw offers an above-standard power of 2400 W, quality Oregon components and an ergonomic design for comfortable and safe operation. Its low weight and automatic chain lubrication make it an ideal choice for both home and heavy-duty use.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005311
The ergonomically shaped handle of the FIELDMANN FZP 2025-E electric saw guarantees that the saw fits perfectly in the hand. Thanks to it, working with wood becomes a toy. The high-quality OREGON bar with a length of 40 cm and a chain of the same brand ensure an optimal cut. Robust metal gears have been used for long life and good energy transfer without unnecessary vibrations at work.
Key parameters:
• Bar and chain of the renowned OREGON brand
• Above average power of 2,400 W
• Ergonomic handle
• Low weight of only 5.15 kg
• Integrated oil lubrication system
• Easy to use
Technical parameters:
• Power: 2,400 W
• Rail length: 16 "/ 405 mm
• Quick release system
• Safety break
• Automatic oil pump
• Chain pitch: 3/8 "
• Chain size: 1.3 mm
• Weight: 5.15 kg
• Guide bar and chain
• Included: chain saw, 16 "bar, chain, bar cover, instructions
Key parameters:
• Bar and chain of the renowned OREGON brand
• Above average power of 2,400 W
• Ergonomic handle
• Low weight of only 5.15 kg
• Integrated oil lubrication system
• Easy to use
Technical parameters:
• Power: 2,400 W
• Rail length: 16 "/ 405 mm
• Quick release system
• Safety break
• Automatic oil pump
• Chain pitch: 3/8 "
• Chain size: 1.3 mm
• Weight: 5.15 kg
• Guide bar and chain
• Included: chain saw, 16 "bar, chain, bar cover, instructions
FZP 2025-E
Parameters
01
General
| Type of device | Chain saw |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Drive | 230V power supply |
|---|---|
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Oregon |
| Chain type | Oregon |
| Supporting teeth | Steel |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| No |
05
Function
| Safety brake | Yes |
|---|---|
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | Yes |
06
Energy parameters
| Power input | 2400W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Bar length | 41cm |
|---|---|
| Weight | 5.2kg |
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|