The modern Fieldmann FZS 70105-0 cordless string trimmer can handle every corner of your garden. The ergonomic design with telescopic handle and swivel handle ensures comfortable work. Compatibility with the FAST POWER 20V system allows easy battery sharing.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004553
FZS 70105-0
Parameters
01
General
| Type of device | String trimmer |
|---|---|
| Mower type | String |
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 300mm |
| Cutting system | One String |
| Head angle adjustment | Yes |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | No |
| Telescopic handle | Yes |
| No |
06
Function
| Automatic |
07
Power supply
| Operating time | 60min |
|---|---|
| Charging time | 2.0h |
08
Dimensions and weight
| String diameter | 1.6mm |
|---|---|
| Weight | 2.0kg |
09
Colour
| Color | Green |
|---|