The powerful Fieldmann FZR 70385-0 cordless lawnmower with brushless motor offers a cutting width of 38 cm and central cutting height adjustment in 5 positions. With two 20V batteries, it is ideal for areas up to 500 m² without the need to pull a cable. Compatibility within the FAST POWER 20V program ensures flexible operation.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005672
FZR 70385-0
Parameters
01
General
| Type of device | Battery-powered lawn-mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|---|
| Engine type |
04
Features
| Adjustable handle | No |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 370mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 25 - 75 mm |
| Recommended working space | 500m2 |
| Bag capacity | 42l |
| Height position counter | 5 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| Telescopic handle | No |
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
| No |
06
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 11.0kg |
|---|