The FZR 70320-0 cordless lawnmower offers freedom of movement without cables and enough power for regular garden maintenance. Its lightweight construction, quiet operation and easy handling make it an ideal choice for smaller lawns.
Expand short description
Full description
Product ID: 50008394
FZR 70320-0
Parameters
01
General
| Mower type | Rotary |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|
03
Power
| Drive | Battery |
|---|---|
| Engine type |
04
Features
| Soft grip | No |
|---|---|
| Cutting width | 33mm |
| Height adjustable handle | No |
| Bag capacity | 30l |
| Height position counter | 3 |
| Cutting system | Knife |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| Folding handle | Yes |
06
Function
| Central adjustment of cutting | No |
|---|---|
| Full bin indicator | Yes |
| Self propelled | No |
07
Power supply
| Charging time | 2.0h |
|---|
08
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
09
Dimensions and weight
| Weight | 7.0kg |
|---|
10
Colour
| Color | Black, Green |
|---|