The powerful Fieldmann FDUR 70315-0 cordless impact wrench offers a maximum torque of 300 Nm and a speed of up to 2600 rpm. The compact design with LED lighting ensures comfortable work even in darker areas. It is part of the FAST POWER 20V series.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007388
Voltage rating of 1 × 20 V
Maximum torque 300 Nm
Rotation speed 0-2600 RPM
Output Axis Specifications 1/2 Inch Square Head
Impact frequency 0–3200 IPM
No-load current 18 V / 5 A
Work Light LED Light Board
Load current 18 V / 31 A
Dimensions 215.5 mm × 213 mm × 900 mm
Product weight 1790 g
Maximum torque 300 Nm
Rotation speed 0-2600 RPM
Output Axis Specifications 1/2 Inch Square Head
Impact frequency 0–3200 IPM
No-load current 18 V / 5 A
Work Light LED Light Board
Load current 18 V / 31 A
Dimensions 215.5 mm × 213 mm × 900 mm
Product weight 1790 g
FDUR 70315-0
Parameters
01
General
| Type of device | Impact Wrench |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Drive | Battery |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 13mm |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| Quick-clamping chuck | Yes |
| Water level | No |
06
Function
| Functions | Screwing/Unscrewing |
|---|---|
| Full battery indicator | Yes |
| Light | LED |
07
Dimensions and weight
| Height | 21.55cm |
|---|---|
| Width | 21.30cm |
| Depth | 90.00cm |
08
Colour
| Color | Green |
|---|