The modern Fieldmann FZN 70205-0 cordless hedge trimmer can handle hedges and dense bushes. The ergonomic design and safety features ensure comfortable and safe work. Part of the FAST POWER 20V series with compatible batteries.
Product ID: 50004556
Cordless Fence Shears FZN 70205-0
- Aku program FAST POWER 20V
- Battery: Li-Ion 1x 20 V
- Bar length: 510 mm
- Cutting diameter: 16 mm
- Safety switch system
- Electronic control unit
- Ergonomic handle
- Weight: 2.3 kg
- Compatible with 2 Ah / 4 Ah / 8 Ah batteries
- Compatibility with FIELDMANN fast chargers
- Included: Strip Protective Cover
Aku program FAST POWER 20V
The FZN 70205-0 cordless hedge trimmer is part of the FAST POWER 20V series, which allows batteries to be shared between multiple Fieldmann devices. Compatible with the FDUZ 79020 (2 Ah), FDUZ 79040 (4 Ah) and FDUZ 79080 (8 Ah) batteries and the FDUZ 79100 (1× 20V), 79200 (1× 20V) and 79110 (2× 20V) fast chargers.
Long bar
The 510 mm long blade allows you to cut larger areas of the hedge quickly and evenly. The length is ideal for home and more demanding garden landscaping. The hedge trimmer can thus do the job without the need for frequent repositioning.
Efficient pruning of branches
The 16 mm tooth gap allows you to cut thicker branches and denser bushes. The performance of the shears is optimized for normal garden work without the need for manual cleaning. The FZN 70205-0 model can handle even more demanding crops.
Ergonomic handle
The ergonomically shaped handle ensures a firm grip and comfortable handling. Thanks to it, working with the scissors is stable even during prolonged use. The scissors are designed with the user's comfort in mind.
Safety switch system
Safety switches protect the user from accidentally starting the machine. The operation is intuitive and adapted for safe work in any environment. The FZN 70205-0 model meets modern safety standards.
FZN 70205-0
Parameters
01
General
| Determination | Hedge |
|---|---|
| Type of device | Garden scissors |
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Adjustable handle | No |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Max.average of cut | 16mm |
| Telescopic handle | No |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| Grass strip | 51mm |
06
Dimensions and weight
| Weight | 2.3kg |
|---|