The powerful Fieldmann FDV 10345-A cordless drill offers a reliable carbon motor, a modern Li-Ion battery and an ergonomic rubberized handle. Thanks to its adjustable speed and torque, it can handle a wide range of jobs. The LED work light ensures comfort even in low light conditions.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005183
The cordless drill from the renowned manufacturer FIELDMANN is a great choice for any handyman looking for an affordable cordless drill. This helper fits perfectly in your hand thanks to perfectly thought-out ergonomics, surprises with the quality of materials and delights with precise processing, including a reliable carbon motor. All this combined with a sufficient power of 14.4 V with a battery capacity of 1,300 mAh. It is important not to forget the LED light for working even in poor lighting conditions.
Key properties:
- 14.4V drill with ergonomic handle
- Reliable carbon type engine
- Ergonomic rubberized handle
- State-of-the-art Li-Ion battery technology
- Possibility to set the speed (0-350/0-14000 rpm)
- LED work light for comfortable work
- Torque setting: 19 tightening and 1 drilling positions
Technical parameters:
- Cordless drill 14.4 V / 1300 mAh
- Setting option: 1-19 degrees of torque
- Speed without load: 0 - 350 rpm, 0 - 1400 rpm
- Max. diameter: 10 mm
- Max. torque: 25 Nm
- Battery and charger included
Key properties:
- 14.4V drill with ergonomic handle
- Reliable carbon type engine
- Ergonomic rubberized handle
- State-of-the-art Li-Ion battery technology
- Possibility to set the speed (0-350/0-14000 rpm)
- LED work light for comfortable work
- Torque setting: 19 tightening and 1 drilling positions
Technical parameters:
- Cordless drill 14.4 V / 1300 mAh
- Setting option: 1-19 degrees of torque
- Speed without load: 0 - 350 rpm, 0 - 1400 rpm
- Max. diameter: 10 mm
- Max. torque: 25 Nm
- Battery and charger included
FDV 10345-A
Parameters
01
General
| Type of device | Cordless Drill |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 14.4V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|---|
| Torque levels | 20 |
04
Features
| Drive | Battery |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 10mm |
05
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | Yes |
| Water level | No |
06
Function
| Functions | Drilling/Impact |
|---|---|
| Full battery indicator | Yes |
| Light | LED |
07
Power supply
| Charging time | 5.0h |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 22.70cm |
|---|---|
| Width | 8.40cm |
| Depth | 19.20cm |
09
Colour
| Color | Green |
|---|