14.4 V / Li-Ion battery 1,500 mAh
2 speeds: 0-400 / 0-1,400 rpm
Torque moment 30 Nm
18+1+1 levels of torque moments
and 1 level for drilling and 1 level for
screwing
LED light
Charging time 3–5 hours
Maximum drilling diameter 10 mm
Weight 1.2 kg
2 speeds: 0-400 / 0-1,400 rpm
Torque moment 30 Nm
18+1+1 levels of torque moments
and 1 level for drilling and 1 level for
screwing
LED light
Charging time 3–5 hours
Maximum drilling diameter 10 mm
Weight 1.2 kg
Expand short description
Full description
Product ID: 50003653
14.4 V / Li-Ion battery 1,500 mAh
2 speeds: 0-400 / 0-1,400 rpm
torque moment 30 Nm
18+1+1 levels of torque moments
and 1 level for drilling and 1 level for
screwing
LED light
Charging time 3–5 hours
maximum drilling diameter 10 mm
weight 1.2 kg
2 speeds: 0-400 / 0-1,400 rpm
torque moment 30 Nm
18+1+1 levels of torque moments
and 1 level for drilling and 1 level for
screwing
LED light
Charging time 3–5 hours
maximum drilling diameter 10 mm
weight 1.2 kg
FDV 10301-A
Parameters
01
General
| Type of device | Cordless Drill |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 14.4V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|---|
| Torque levels | 20 |
04
Features
| Drive | Battery |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 10mm |
05
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | No |
| Water level | No |
06
Function
| Functions | Drilling, Screwing/Unscrewing |
|---|---|
| Full battery indicator | Yes |
| Light | LED |
07
Power supply
| Charging time | 5.0h |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 20.50cm |
|---|---|
| Width | 22.00cm |
| Depth | 8.20cm |
09
Colour
| Color | Green |
|---|