The powerful Fieldmann FDV 10252-ALi-ion cordless drill offers convenient cordless drilling thanks to two 12V batteries. A practical LED flashlight and a two-speed gearbox ensure comfortable working. A case with 13-piece accessories is included.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004651
The cordless drill from the renowned manufacturer FIELDMANN ensures maximum comfort and fast drilling / screwdriving without interfering cable. Two-speed gearbox - ideal for drilling in wood, metal or plastic. In addition to the ergonomic handle in which the built-in battery is built, the LED work light also takes care of comfortable work, thanks to which any work in the workshop will be easier. The drill is delivered in a practical plastic case with a charger and a 2 x 1.3 Ah battery, supplemented by 13 accessories.
Key properties:
12V drill with ergonomic handle in which a replaceable battery is built-in
Replacement batteries included in the package free of charge
Non-slip handle for greater comfort
Speed setting option (0-350 / 0-1350 rpm)
Practical plastic case
LED work light for comfortable work
13 accessories included in the package (bits / drills / bit)
Package contents:
Cordless drill with 1.3 Ah battery
Replacement 1.3 Ah batteries for free
Charger
Practical plastic case
13 accessories: 6 drills, 6 bits, 1 bit bit
Technical parameters:
Li-Ion 12 V / 1300 mAh
FREE replacement batteries
2 speeds: 0-350 / 0-1350 rpm.
torque setting: 22 + 1
Max torque: 25 Nm
10 mm quick-release chuck
LED lighting
Practical plastic case
Accessories in the package: 6 drills, 6 bits, 1 bit bit
Key properties:
12V drill with ergonomic handle in which a replaceable battery is built-in
Replacement batteries included in the package free of charge
Non-slip handle for greater comfort
Speed setting option (0-350 / 0-1350 rpm)
Practical plastic case
LED work light for comfortable work
13 accessories included in the package (bits / drills / bit)
Package contents:
Cordless drill with 1.3 Ah battery
Replacement 1.3 Ah batteries for free
Charger
Practical plastic case
13 accessories: 6 drills, 6 bits, 1 bit bit
Technical parameters:
Li-Ion 12 V / 1300 mAh
FREE replacement batteries
2 speeds: 0-350 / 0-1350 rpm.
torque setting: 22 + 1
Max torque: 25 Nm
10 mm quick-release chuck
LED lighting
Practical plastic case
Accessories in the package: 6 drills, 6 bits, 1 bit bit
FDV 10252-A
Parameters
01
General
| Type of device | Cordless Drill |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 12.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|---|
| Torque levels | 23 |
04
Features
| Drive | Battery |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 10mm |
05
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Bits included in package | 13 |
| Quick-clamping chuck | Yes |
| Water level | No |
06
Function
| Functions | Drilling, Screwing/Unscrewing |
|---|---|
| Full battery indicator | Yes |
| Light | LED |
07
Power supply
| Charging time | 4.0h |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 23.70cm |
|---|---|
| Width | 28.00cm |
| Depth | 8.80cm |
09
Colour
| Color | Green |
|---|