The lightweight, powerful and practical Fieldmann FDV 10249-A12 V cordless drill with a 1500 mAh Li-Ion battery offers two speeds and 22 N.m of torque. Thanks to the LED lighting and quick-release chuck, you can work comfortably even in dark places.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007391
FDV 10249-A
Parameters
01
General
| Type of device | Cordless Drill |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 12.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Drive | Battery |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 10mm |
05
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | Yes |
| Water level | No |
06
Function
| Functions | Drilling |
|---|---|
| Light | LED |
07
Dimensions and weight
| Depth | 1.00cm |
|---|
08
Colour
| Color | Pink |
|---|