The powerful and modern Fieldmann FZS 70725-0 cordless brushcutter with a brushless motor and a cutting width of 35 cm ensures fast and comfortable mowing. Thanks to the FAST POWER 20 V system, you can use the same batteries for other tools. The adjustable shoulder strap and low weight guarantee comfort while working.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007720
Battery program FAST POWER 20V
Li-Ion 2x 20V
Max cutting width: 35 cm
String head: 35 cm
String diameter: 2.0 mm
3-point metal disc: 25.5 cm
Number of revolutions per minute: 4500-6000 rpm
Adjustable shoulder strap
Weight: 10 kg
Batteries and charger not included
Li-Ion 2x 20V
Max cutting width: 35 cm
String head: 35 cm
String diameter: 2.0 mm
3-point metal disc: 25.5 cm
Number of revolutions per minute: 4500-6000 rpm
Adjustable shoulder strap
Weight: 10 kg
Batteries and charger not included
FZS 70725-0FZS 70725-0FZS 7072
Parameters
01
General
| Type of device | Weed trimmer |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 350mm |
| Cutting system | Two Strings |
| Head angle adjustment | No |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| Telescopic handle | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Spare string included | No |
| Spare blades included | Yes |
| No |
06
Function
| Full battery indicator | Yes |
|---|---|
| Automatic string move | Yes |
| Semi-automatic |
07
Dimensions and weight
| String diameter | 2.0mm |
|---|---|
| Weight | 10.0kg |
08
Colour
| Color | Black - Green |
|---|