CIRCULAR SAW
Voltage: 230V / 50Hz
Power: 1050W
No load speed: 5500rpm
Blade Size: 125mm
Quantity of Blades: 2pcs
Cutting Depth: 31mm
Cutting Material: Wood, Metal
Weight:
Declared Guaranteed Sound Power Level: 112dB(A)
Plastic Case
Voltage: 230V / 50Hz
Power: 1050W
No load speed: 5500rpm
Blade Size: 125mm
Quantity of Blades: 2pcs
Cutting Depth: 31mm
Cutting Material: Wood, Metal
Weight:
Declared Guaranteed Sound Power Level: 112dB(A)
Plastic Case
Expand short description
Full description
Product ID: 50001831
CIRCULAR SAW
Voltage: 230V / 50Hz
Power: 1050W
No load speed: 5500rpm
Blade Size: 125mm
Quantity of Blades: 2pcs
Cutting Depth: 31mm
Cutting Material: Wood, Metal
Weight:
Declared Guaranteed Sound Power Level: 112dB(A)
Plastic Case
Voltage: 230V / 50Hz
Power: 1050W
No load speed: 5500rpm
Blade Size: 125mm
Quantity of Blades: 2pcs
Cutting Depth: 31mm
Cutting Material: Wood, Metal
Weight:
Declared Guaranteed Sound Power Level: 112dB(A)
Plastic Case
FDK 2003-E
Parameters
01
General
| Type of device | Circular saw |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Cut to | 31mm |
|---|---|
| Drive | 230V power supply |
| Swivel handle | No |
| Soft grip | No |
04
Energy parameters
| Power input | 1050W |
|---|
05
Dimensions and weight
| Weight | 4.2kg |
|---|
06
Colour
| Color | Green |
|---|