The powerful Fieldmann FZG 1016 charcoal grill offers a spacious grill container with a diameter of 57 cm for preparing a rich feast. The practical lid with thermometer ensures a stable temperature throughout the grilling session. The durable construction with wheels will facilitate comfortable handling in the garden.
Expand short description
Full description
Product ID: 41015392
Fire bowl: 57cm
Cooking height: 77 cm
Cooking grill: 53cm
Chrome plated grilling grid
Thermometer
Cover
Cooking height: 77 cm
Cooking grill: 53cm
Chrome plated grilling grid
Thermometer
Cover
FZG 1016
Parameters
01
General
| Grill Construction | Garden |
|---|---|
| Grill type | Wooden Coal |
| Grilling system | Closed/Open |
| Type of device | Grill |
02
Equipment
| Grill Plate Material | Stainless steel |
|---|---|
| Other Parameters | Lid |
| Grilling plate | Ribbed |
| Top grilling plate | None |
| Drip plate | No |
| Thermostat | No |
03
Appearance and design
| Grilling surface | Grate |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 77.00cm |
|---|---|
| Width | 57.00cm |
| Depth | 57.00cm |
| Weight | 13.0kg |
05
Colour
| Color | Black |
|---|