The stable charcoal grill FZG 1009 offers a generous grill area for preparing meals for a smaller group of people. The durable design with wheels ensures easy handling even under full load. The practical chrome-plated grates and the high grilling height allow for comfortable and even grilling of meat and vegetables.
Expand short description
Full description
Product ID: 41003092
CHARCOAL GRILL
Size barbecue tanks: Ø 41.5 cm
Grill area: Ø 41 cm
Grill height: 58 cm
Grill rack: 41 x 0,5 cm
Chrome grill grates
Cover
Size barbecue tanks: Ø 41.5 cm
Grill area: Ø 41 cm
Grill height: 58 cm
Grill rack: 41 x 0,5 cm
Chrome grill grates
Cover
FZG 1009
Parameters
01
General
| Grill Construction | Garden |
|---|---|
| Grill type | Wooden Coal |
| Grilling system | Open |
| Type of device | Grill |
02
Equipment
| Other Parameters | Lid |
|---|---|
| Grilling plate | Ribbed |
| Top grilling plate | None |
| Drip plate | No |
| Thermostat | No |
03
Appearance and design
| Grilling surface | Grate |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 58.00cm |
|---|---|
| Width | 41.50cm |
| Weight | 3.8kg |
05
Colour
| Color | Black |
|---|