The sturdy charcoal grill FZG 1007 offers a generous grill area for preparing food for a larger group of people. The stable design with wheels allows for easy movement and comfortable handling throughout the grilling. Practical movable grates, lid and thermometer ensure precise temperature control and comfortable operation.
Expand short description
Full description
Product ID: 41003042
CHARCOAL GRILL
Fire bowl: 76 x 42cm
Cooking area : 71 x 38cm
Cooking Height: 78cm
Cooking grill: 72 x 42 x 0.4cm
Warming grill: 68 x 20 x 0.4cm
Chrome plated grilling grid
Thermometer
Fire bowl: 76 x 42cm
Cooking area : 71 x 38cm
Cooking Height: 78cm
Cooking grill: 72 x 42 x 0.4cm
Warming grill: 68 x 20 x 0.4cm
Chrome plated grilling grid
Thermometer
FZG 1007
Parameters
01
General
| Grill Construction | Garden |
|---|---|
| Grill type | Wooden Coal |
| Grilling system | Closed/Open |
| Type of device | Grill |
02
Equipment
| Grill Plate Material | Stainless steel |
|---|---|
| Other Parameters | Lid |
| Grilling plate | Ribbed |
| Top grilling plate | Ribbed |
| Drip plate | No |
| Thermostat | No |
03
Appearance and design
| Grilling surface | Grate |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 76.00cm |
|---|---|
| Width | 42.00cm |
| Depth | 42.00cm |
05
Colour
| Color | Black |
|---|