The comfortable Fieldmann FDZN 5225 hanging rocking chair offers a bean basket with a steel frame woven with artificial rattan. Cream-coloured cushions are included for maximum comfort while resting. The structure is maintenance-free, weather-resistant and can carry up to 100 kg.
Expand short description
Full description
Product ID: 63000040
The seat basket with a steel frame is woven with artificial rattan
Basket dimensions: 105 x 77 x 120 cm
Base diameter: 105 cm
Pole size: 195 cm / diameter 5 cm
Material: steel structure, rattan, polyester
Pillows in cream color included in the package
Load capacity: 100 Kg
Maintenance-free, weather-resistant
FDZN 5225
Parameters
01
General
| Type of device | Swing |
|---|
02
Intended use
| Use | Inside and outside |
|---|
03
Features
| Number of chairs | 1 |
|---|
04
Appearance and design
| Material | Metal |
|---|---|
| Covers included | Yes |
05
Dimensions and weight
| Diameter | 105cm |
|---|---|
| Height | 120.00cm |
| Width | 105.00cm |
| Depth | 77.00cm |
06
Colour
| Color | Cream |
|---|