The elegant and durable Fieldmann FDZN 4101 garden chair offers an ergonomic seat shape and the ability to adjust the backrest to 5 positions. Tropical acacia wood ensures a long service life even when used outdoors. The high-quality workmanship is complemented by brass joints and a practical folding construction.
Expand short description
Full description
Product ID: 50002114
FDZN 4101
Parameters
01
General
| Type of device | Garden recliner |
|---|
02
Intended use
| Use | Inside and outside |
|---|
03
Features
| Yes | |
| Positionability | Yes |
04
Appearance and design
| Material | Acacia |
|---|---|
| Covers included | No |
05
Dimensions and weight
| Height | 105.00cm |
|---|---|
| Width | 74.00cm |
| Depth | 58.00cm |
| Weight | 11.0kg |