Suitable for armchair FDZN 4001-T, FDZN 4101-T
100% polyester 180 g / m2
Water resistant
Colour options: green
100% polyester 180 g / m2
Water resistant
Colour options: green
Expand short description
Full description
Product ID: 50001263
Chair cover green - FDZN 9001
- Product type: garden chair cover
- Model: Fieldmann FDZN 4001 / FDZN 4101
- Cover width: 48 cm
- Seat depth: 43 cm
- Height of the support part: 70 cm
- Filling thickness: 4 cm
- Material: 100% polyester
- Material weight: 180 g/m²
- Colour: Green
Comfortable 4 cm thick padding
The 4 cm thick filling effectively softens the seating area of the armchair. The cover increases comfort during everyday use and longer sitting. The soft surface contributes to a pleasant outdoor rest.
Waterproof polyester
The cover is made of 100% polyester with a weight of 180 g/m², which ensures strength and longevity. The material is pleasant to the touch and easy to maintain. The green color will naturally fit into the garden environment.
FDZN 9001
Parameters
01
General
| Determination | Armchair |
|---|---|
| Type of device | Chair cover |
02
Intended use
| Use | Outdoor |
|---|
03
Appearance and design
| Material | Polyester |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 70.00cm |
|---|---|
| Width | 45.00cm |
| Depth | 5.00cm |
05
Colour
| Color | Green |
|---|