Replacement head for branch pruner, FAST POWER 20 V cordless range, compatible with telescopic extension FZM 70405-0/FZP 70505-0
Expand short description
Full description
Product ID: 50007385
Battery program FAST POWER 20 V
Compatible with telescopic handle FZM 70405-0 / FZP 70505-0
Battery and charger not included
Compatible with telescopic handle FZM 70405-0 / FZP 70505-0
Battery and charger not included
FZP 90505
Parameters
01
General
| Type of device | Battery pruner |
|---|
02
Power
| Drive | Battery |
|---|
03
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
04
Features
| Drive | Aku (not included) |
|---|---|
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| No |
06
Function
| Full battery indicator | Yes |
|---|---|
| Safety brake | Yes |
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | Yes |
07
Dimensions and weight
| Bar length | 20cm |
|---|---|
| Weight | 2.0kg |
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|