The modern Fieldmann FDU 70705-0 cordless vacuum cleaner is an ideal helper for cleaning ash and small dirt. The universal design allows the use of both a HEPA and a cotton filter. It is part of the FAST POWER 20V series.
Expand short description
Full description
Product ID: 41015118
FDU 70705-0
Parameters
01
General
| Type of device | Ash vacuum cleaner |
|---|---|
02
Power
| Suction power | 10W |
|---|
03
Features
| Bag/container capacity | 18.0l |
|---|
04
Equipment
| HEPA filter | Yes |
|---|
05
Function
| Power control | No |
|---|---|
06
Energy parameters
| Power input | 150W |
|---|
07
Power supply
| Power | Aku |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 3.3kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black |
|---|