Gas grill, grill size, 2x main burner, piezo ignition, grilling area: 45.5 x 34 cm, foldable side tables, thermometer, sauce compartment, hooks for hanging tools
Expand short description
Full description
Product ID: 50008361
Gas grill
Fieldmann FZG 3000
Grill size: 102.2 x 55 x 102 cm
2x main burner
Ignition: Piezo
Grilling surface: 45.5 x 34 cm
Grilling height: 86 cm
Grate: cast iron
Folding side tables
Thermometer
2x wheels for easier handling
sauce compartment, hooks for hanging tools
Preparation for 8 kg gas cylinder
During grilling, the gas cylinder must be stored outside the storage area
Hose with regulator for connecting a gas cylinder is included in the package
Fieldmann FZG 3000
Grill size: 102.2 x 55 x 102 cm
2x main burner
Ignition: Piezo
Grilling surface: 45.5 x 34 cm
Grilling height: 86 cm
Grate: cast iron
Folding side tables
Thermometer
2x wheels for easier handling
sauce compartment, hooks for hanging tools
Preparation for 8 kg gas cylinder
During grilling, the gas cylinder must be stored outside the storage area
Hose with regulator for connecting a gas cylinder is included in the package
FZG 3000
Parameters
01
General
| Grill Construction | Garden |
|---|---|
| Grill type | Gas |
02
Equipment
| Grill Plate Material | Cast iron |
|---|
03
Appearance and design
| Grilling surface | Grate |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 102.20cm |
|---|---|
| Width | 102.00cm |
| Depth | 55.00cm |
05
Colour
| Color | Black |
|---|