The powerful Fieldmann FDW 201650-E high-pressure washer offers a pressure of 135 bar and a flow rate of 420 l/h for efficient cleaning of outdoor and domestic areas. The reliable 1650 W motor ensures stable performance with every use. The variable nozzle and self-priming function significantly expand the possibilities of use.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004976
High Pressure Washer
Voltage/ frequency: 230V, 50Hz
Power: 1650W
Max. pressure: 135Bar
Max. rated flow: 420L/h
Power cord length: 5m
High pressure hose length: 5m
Metal pump
Metal gun with adjustable Nozzle
Standard Soap Bottle
Turbo nozzle
Carbrush
Patio cleaner
Wheels
Declared guaranteed sound power level: 98dB(A)
Voltage/ frequency: 230V, 50Hz
Power: 1650W
Max. pressure: 135Bar
Max. rated flow: 420L/h
Power cord length: 5m
High pressure hose length: 5m
Metal pump
Metal gun with adjustable Nozzle
Standard Soap Bottle
Turbo nozzle
Carbrush
Patio cleaner
Wheels
Declared guaranteed sound power level: 98dB(A)
FDW 201650-E
Parameters
01
General
| Type of device | High-pressure cleaner |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Flow rate | 420l |
| Maximum pressure | 13.5MPa |
03
Features
| Adjustable handle | No |
|---|---|
| Shampoo option | Yes |
04
Function
| Yes |
05
Energy parameters
| Power input | 1650W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Height | 60.00cm |
|---|---|
| Width | 27.70cm |
| Depth | 29.70cm |