The compact FIELDMANN FDW 201402-E high-pressure washer with 1400 watts and a pressure of up to 105 bar ensures efficient cleaning. A flow rate of 396 l/h and a metal pump guarantee reliable performance. The spray gun with variable nozzle allows you to easily adjust the water flow.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004732
Power: 1400W
Max. Pressure: 105Bar
Max. Rated Flow: 396L per Hour
Self-priming pump
Metal pump
Gun with Variable Lance
High Pressure Hose Length: 3m
Power Cord Length: 5m
FDW 201402-E
Parameters
01
General
| Type of device | High-pressure cleaner |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Flow rate | 396l |
| Maximum pressure | 10.5MPa |
03
Features
| Adjustable handle | No |
|---|---|
| Shampoo option | No |
04
Function
| Yes |
05
Energy parameters
| Power input | 1400W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Height | 42.00cm |
|---|---|
| Width | 19.50cm |
| Depth | 20.00cm |