Electric Lawn Scarifier
2 in1
Raking and Scarifying
Input Power: 1800W
Cutting Width 400mm
Grass Bag Capacity 55l
Weight 15.5 Kg
2 Optional Cylinders
Technical parameters:
Adjustable handle
Cutting Depth Scarifier: –15 to +3mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 104dB (A)
2 in1
Raking and Scarifying
Input Power: 1800W
Cutting Width 400mm
Grass Bag Capacity 55l
Weight 15.5 Kg
2 Optional Cylinders
Technical parameters:
Adjustable handle
Cutting Depth Scarifier: –15 to +3mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 104dB (A)
Expand short description
Full description
Product ID: 50003442
Electric Lawn Scarifier
2 in1
Raking and Scarifying
Input Power: 1800W
Cutting Width 400mm
Grass Bag Capacity 55l
Weight 15.5 Kg
2 Optional Cylinders
Technical parameters:
Adjustable handle
Cutting Depth Scarifier: –15 to +3mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 104dB (A)
2 in1
Raking and Scarifying
Input Power: 1800W
Cutting Width 400mm
Grass Bag Capacity 55l
Weight 15.5 Kg
2 Optional Cylinders
Technical parameters:
Adjustable handle
Cutting Depth Scarifier: –15 to +3mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 104dB (A)
FZV 4010-E
Parameters
01
General
| Type of device | Verticulator |
|---|
02
Power
| Engine type |
|---|
03
Features
| 20 | |
| , , | |
| Yes | |
| Cutting width | 400mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | -12 + 6 mm |
| Bag capacity | 55l |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Work tool | , Blade roller |
|---|---|
| 24 | |
| Safety switch | Yes |
| Carrying handle | Yes |
05
Function
| Central adjustment of cutting | Yes |
|---|---|
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1800W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Material
09
Colour
| Color | Green, Black |
|---|