The high-performance Fieldmann FVC 7005-EC submersible pressure pump with 1200 W offers a high flow rate of up to 6200 l/h and a discharge of up to 46 meters. The durable stainless steel body ensures a long service life even in harsh conditions. A practical float switch protects the pump from running dry.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007346
FVC 7005-EC
Parameters
01
General
| Type of device | Garden pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | For Clean Water |
|---|
03
Power
| Drive | |
|---|---|
| Maximum discharge | 46m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 6L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 7m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum size of solid additive | 5mm |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | automatic |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 1W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 10m |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 55.00cm |
|---|---|
| Width | 21.00cm |
| Depth | 17.00cm |
09
Colour
| Color | Silver |
|---|