The powerful Fieldmann FZR 5112-196BL petrol lawn mower with a drive and a LONCIN V200 engine can handle areas of up to 1,800 m². The durable metal chassis and the wide width of 51 cm guarantee efficient and fast mowing. Convenient operation is complemented by central height adjustment and a large grass catcher.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007673
Petrol rotary mower with drive
Four stroke OHV LONCIN V200 engine
Above-standard engine power: 4kW
Engine capacity: 196cc
Idle speed: 2800 rpm
Mowing width 51 cm
With drive
3in1 mowing system
Metal chassis
Central mowing height adjustment 25-75mm, 8 positions
Travel speed 3.2 km/h
Divided collection basket (plastic/textile) 60L with filling indicator
Collapsible handle
Wheels mounted on ball bearings
Recommended mowing area up to 1800 m2
Weight 29.5 kg
Four stroke OHV LONCIN V200 engine
Above-standard engine power: 4kW
Engine capacity: 196cc
Idle speed: 2800 rpm
Mowing width 51 cm
With drive
3in1 mowing system
Metal chassis
Central mowing height adjustment 25-75mm, 8 positions
Travel speed 3.2 km/h
Divided collection basket (plastic/textile) 60L with filling indicator
Collapsible handle
Wheels mounted on ball bearings
Recommended mowing area up to 1800 m2
Weight 29.5 kg
FZR 5112-196BL
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 196.0cm3 |
| Horsepower | 4.00KW |
03
Features
| Soft grip | Yes |
|---|---|
| Max. speed | 3km/h |
| Petrol tank capacity | 1.0l |
| Two-handed handle | Yes |
| Oil tank capacity | 500ml |
| Cutting width | 510mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | 20-75 mm |
| Recommended working space | 1800m2 |
| Bag capacity | 60l |
| Height position counter | 8 |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Manual |
04
Equipment
| No | |
| Carrying handle | Yes |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | Yes |
| Self propelled | Yes |
06
Appearance and design
| Chassis |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 29.5kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|