The powerful, durable and practical Fieldmann FZR 4611-144B petrol lawn mower with drive offers a 2.5 kW engine, a cutting width of 46 cm and a 3-in-1 mowing system. The ideal choice for the efficient maintenance of lawns up to 1,000 m².
Expand short description
Full description
Product ID: 50003999
FZR 4611-144B
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 144.0cm3 |
| Horsepower | 2.50KW |
| Engine type | 4-stroke |
03
Features
| Soft grip | Yes |
|---|---|
| Max. speed | 3km/h |
| Petrol tank capacity | 1.5l |
| Two-handed handle | Yes |
| Oil tank capacity | 500ml |
| Cutting width | 460mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 25-70 mm |
| Recommended working space | 1000m2 |
| Bag capacity | 65l |
| Height position counter | 8 |
| Petrol tank capacity | 2l |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Manual |
04
Equipment
| Carrying handle | Yes |
|---|---|
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | Yes |
| Self propelled | Yes |
06
Appearance and design
| Chassis |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 28.0kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|