The FZR 2023-E 1200W electric lawn mower is the ideal choice for smaller and medium-sized gardens. It offers a width of 32 cm, 3 cutting heights, a lightweight construction and a practical basket with a fill indicator for convenient lawn maintenance.
Expand short description
Full description
Product ID: 50008362
FZR 2023-E
Parameters
01
General
| Mower type | Rotary |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Soft grip | No |
|---|---|
| Two-handed handle | No |
| Cutting width | 32mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | 30 - 70 mm |
| Recommended working space | 450m2 |
| Bag capacity | 30l |
| Height position counter | 3 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Carrying handle | No |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | No |
| Working depth adjustment | Yes |
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1200W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 7.1kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black, Green |
|---|