The Fieldmann FZP 90505 replacement head from the FAST POWER 20 V series offers an efficient solution for pruning branches. Easy to attach to compatible FZN 70405-0 / FZP 70505-0 telescopic handles. Ideal choice for flexible maintenance of trees and shrubs.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007385
Battery program FAST POWER 20 V
Compatible with telescopic handle FZM 70405-0 / FZP 70505-0
Battery and charger not included
Compatible with telescopic handle FZM 70405-0 / FZP 70505-0
Battery and charger not included
FZP 90505
Parameters
01
General
| Type of device | Battery pruner |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Drive | Aku (not included) |
|---|---|
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| No |
06
Function
| Full battery indicator | Yes |
|---|---|
| Safety brake | Yes |
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | Yes |
07
Dimensions and weight
| Bar length | 20cm |
|---|---|
| Weight | 2.0kg |
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|