Discontinued
Product ID: 50004073
Engine: OHV, 170 cc, 2.8 kW
Deck: Steel
Cutting width: 51cm
4 in 1 cutting system – collecting, side & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 8 Positions
Travel speed 3.3 km/h
Cutting height: 25-70mm
Collecting Bag: 65l
Folding handler with comfortable soft grip
Ball bearing wheels, front 180mm, rear 250mm
Weight: 26,5 kg
Declared Guaranteed Sound Power Level: 98 dB
Deck: Steel
Cutting width: 51cm
4 in 1 cutting system – collecting, side & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 8 Positions
Travel speed 3.3 km/h
Cutting height: 25-70mm
Collecting Bag: 65l
Folding handler with comfortable soft grip
Ball bearing wheels, front 180mm, rear 250mm
Weight: 26,5 kg
Declared Guaranteed Sound Power Level: 98 dB
FZR 5115-170B
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 170.0cm3 |
| Horsepower | 2.80KW |
| Engine type | OHV |
03
Features
| Soft grip | Yes |
|---|---|
| Petrol tank capacity | 1.5l |
| Oil tank capacity | 500ml |
| Cutting width | 510mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | 25-70 mm |
| Recommended working space | 1800m2 |
| Bag capacity | 65l |
| Height position counter | 8 |
| Petrol tank capacity | 2l |
| Starter | Manual |
04
Equipment
| Carrying handle | Yes |
|---|---|
| Folding handle | Yes |
05
Function
| System 4in1 | Yes |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | Yes |
| Working depth adjustment | Yes |
| Self propelled | Yes |
06
Appearance and design
| Chassis | Steel |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 26.5kg |
|---|