Engine type: 2 – stroke 25.4cc, single cylinder
Power output: 0.70kW
Semi-automatic nylon spool cutter
Two strings with diameter 2.4mm
3 pronged metal blade 44cm
Bike handle bar with soft grip
Adjustable carrying strap
Fuel tang capacity 0.8L
Fuel mixing ratio 1:25
Weight: 6.6kg
Declared guaranteed sound power level 112dB(A)
Included: Brush cutter, semi-automatic nylon spool cutter, 3 pronged metal blade, beld, user manual
Product ID: 50003131
Petrol brushcutter FZS 3003-B
- Engine and power: 2-stroke single-cylinder 25.4 cm³, 0.70 kW
- String head: semi-automatic, two 2.4 mm strings
- Cutting disc: 3-tooth steel, width 44 cm
- Weight: 6.6 kg
- Handle: double, ergonomic grips
- Strap: adjustable
- Tank capacity: 0.8 l
- Included: Twist & Go string head included free of charge
2-stroke engine
The powerful 25.4 cm³ 2-stroke single-cylinder engine with 0.70 kW provides stable traction for mowing dense vegetation and air raids. The optimised 1:25 compound ratio ensures a confident start and smooth operation. The FZS 3003-B model thus offers reliable performance for both home and more demanding garden maintenance.
Semi-automatic string head, two strings
The semi-automatic trimmer head speeds up the work – just tap and the line is refilled without interruption. Two durable 2.4 mm diameter strings effectively cut through grass and weeds. In addition, with the FZS 3003-B, the system minimizes downtime and maintains a consistent cutting width.
Steel 3-tooth disc
The three-toothed steel disc with a width of 44 cm can handle more resistant plants and young self-seeding trees. The rigid construction transfers the motor power to a certain cut without unnecessary vibrations. A wide width speeds up progress over larger areas and reduces the number of passes.
Double handle and adjustable strap
The double handle with ergonomic grips supports a natural stance and precise machine guidance. The adjustable strap distributes the load and reduces fatigue when working for long periods of time. With the FZS 3003-B, you get better control, safety and comfort even in rugged terrain.
FZS 3003-B
Parameters
01
General
| Type of device | Weed trimmer |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 25.4cm3 |
| Horsepower | 0.70KW |
| Engine type | 2-stroke |
03
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 440mm |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Cutting system | Two Strings |
| Head angle adjustment | No |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Telescopic handle | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Spare string included | No |
| Spare blades included | Yes |
| No |
05
Function
| Automatic string move | Yes |
|---|---|
| Quick rewind |
06
Dimensions and weight
| String diameter | 2.4mm |
|---|---|
| Weight | 6.6kg |