The compact Fieldmann FVC 8010-EC garden pump offers a power consumption of 600 watts and a maximum flow rate of 2,800 l/h. Reliable pumping of water from a depth of up to 7 meters will facilitate irrigation and pumping. The practical ergonomic handle ensures easy handling.
Expand short description
Full description
Product ID: 50003071
Power input 600 W
Max. flow rate 2 800 l/hour
Max. pressure 3.5 bar
Max. pumping depth 7 m
Max. delivery 35 m
Power cable length 1.2 m
Max. flow rate 2 800 l/hour
Max. pressure 3.5 bar
Max. pumping depth 7 m
Max. delivery 35 m
Power cable length 1.2 m
FVC 8010-EC
Parameters
01
General
| Type of device | Garden pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | For Clean Water |
|---|
03
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Maximum discharge | 35m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 2L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 7m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | No |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 600W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 1m |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 26.00cm |
|---|---|
| Width | 22.00cm |
| Depth | 35.70cm |
09
Colour
| Color | Black |
|---|